PKN
Protestantse gemeente Augustinusga
 
Mei 2023 Tsjerkefinster Mei 2023 Tsjerkefinster
Overdenking

Ananias
Zo rond de tijd van 4 en 5 mei denk ik vaak nog eens extra terug aan de tijd dat ik in Colombia mocht werken rond het thema vergeving en verzoening. Geen gemakkelijke onderwerpen en zeker niet in een land waarin het gewapend conflict nog aan de orde van de dag was (en is).
Alle huidige generaties in Colombia zijn opgegroeid met het gewapend conflict tussen het leger, guerrillagroepen en para-militairen. En iedereen heeft in zijn of haar leven voorbeelden van familie, vrienden, buren die zijn omgekomen – vermoord door een van die gewapende groepen. Mensen zijn bang om er over te praten. Want je weet nooit precies wie je hoort en welke banden iemand heeft.
Maar het zwijgen wordt de afgelopen decennia langzaam doorbroken. Want in alle pijn is juist de erkenning van die pijn belangrijk. En het samen gedenken van degenen die er niet meer zijn is essentieel. Enerzijds om het verdriet te delen, maar anderzijds ook om de herinneringen te laten spreken en daarbij te roepen ‘dit mag nooit meer gebeuren’. ‘Basta!’ zo klinkt het in het Spaans. Genoeg. Geen geweld meer, geen haat, geen wraak. Maar heling, herstel, vrede en veiligheid.
In de jaren dat ik er woonde en werkte las ik met verschillende groepen bijbelverhalen die ons hielpen om in gesprek te gaan over die belangrijke woorden vergeving en verzoening. En één van die verhalen was de ontmoeting tussen Saulus en Ananias (Handelingen 9).
Saulus vervolgt de leerlingen van Jezus, bedreigt ze met de dood, wil ze opsluiten. Hij is een gewelddadige man, een dader. Ananias behoort tot de groep leerlingen die hij vervolgt. Een potentieel slachtoffer. Onderweg naar Damascus wordt Saulus stilgezet door (de stem van) Jezus zelf. Saulus ziet niets meer en hij eet en drinkt drie dagen niets.
Ananias krijgt van God de opdracht om Saulus op te zoeken en hem de handen op te leggen. Dat is nogal wat! Hij kent Saulus niet anders dan als de kwaadaardige man die hij was. En voor Ananias is dit dus een opdracht die hem zijn leven zou kunnen kosten. Maar toch gaat hij en uiteindelijk noemt hij Saulus ‘broeder’ wanneer hij hem zijn handen oplegt. Voor de mensen om Ananias heen heeft het meer tijd nodig (zie vers 26). Toenadering zoeken en vergeven is niet eenvoudig en soms heeft het lang nodig voordat het vertrouwen groeit dat iemand écht veranderd is.
Zo hielp dit bijbelverhaal om in gesprek te zijn over slachtoffers en daders. Over of het überhaupt mogelijk is dat iemand verandert. Over de moed van Ananias en de begrijpelijke angst en aarzeling die hij en ook zijn mede-christenen voelden. Over wat vergeving wel en vooral ook niet betekent (niet: ‘vergeten’, ‘zand er over’, ‘het geeft niet’).
Het hielp om na te denken over de grote conflicten in het land, maar ook over de eigen relaties met vrienden en familie: heb ik de moed om een eerste stap te zetten en toenadering te zoeken, wanneer er een conflict is? Vergeving is nooit iets waartoe we gedwongen worden of elkaar kunnen dwingen, niet iets wat ‘moet’. Maar wél iets dat slachtoffers kan helpen in hun herstel.
Een van de mooie ontdekkingen in dit verhaal is de betekenis van de naam Ananias. ‘God is genadig/barmhartig’. Zo mochten we ontdekken dat de genade van God de belangrijkste reden is dat Ananias de moed had om op pad te gaan en Saulus op te zoeken. Alleen door de genade van God was hij in staat om Saulus de handen op te leggen. Ananias mag ons er steeds weer aan herinneren dat een onvoorstelbare soms toch mogelijk is dankzij Gods genade. Een genade die we zélf ontvangen, en van waaruit we mogen leven.
Ds. Inge Landman







Troost voor de levenden; een bijzonder concert in Surhuisterveen.
De huidige wereldsituatie maakt de keus voor de uitvoering van ‘Ein deutsches Requiem’ van Joh. Brahms door Concertkoor Gloria Deo uitermate actueel.
Want in een tijd, waarin oorlog en rampen het nieuws domineren, is troost immers belangrijker dan ooit.



Brahms verloor korte tijd na elkaar zijn moeder en zijn mentor Schumann; deze gebeurtenissen inspireerden hem tot het componeren van ‘Ein deutsches Requiem’. Omdat hij zich het lot van de nabestaanden en hen die treurden aantrok schreef hij deze muziek die troost en hoop voor de toekomst biedt. De teksten komen uit het Oude en Nieuwe testament en apocriefe boeken.
Concertkoor Gloria Deo kijkt ernaar uit dit troostrijke werk voor u te gaan zingen. Medewerking wordt verleend door 2 solisten en Het Promenade Orkest. Dirigent is Jeroen Helder
De uitvoering is op 13 mei 2023 om 20.00 uur in De Flambou in Surhuisterveen.
Kaarten zijn verkrijgbaar op www.gloriadeo.nl


Bouw mee aan verandering met World Servants!

Ben jij klaar voor de reis van je leven? Drogeham wil in de zomer van 2024 mee met World Servants! Inmiddels zijn er al 4 aanmeldingen van jongeren die mee willen.













Tijdens deze onvergetelijke reis ga je voor 3 weken met een grote groep jongeren naar het buitenland om ontwikkelings-werk te doen.
Samen met de lokale gemeenschap bouw je aan verandering door het bouwen van een school, ziekenhuis, of andere projecten om het leven van de lokale gemeenschap te verbeteren.










Lijkt het jou ook leuk om dit avontuur aan te gaan? Neem dan even contact op met mij of met Thom Krol. We proberen zo een mooie groep bij elkaar te krijgen om samen actie te voeren om geld binnen te halen zodat onze World
Servants reis in 2024 kan
doorgaan!


Erwin Kooistra: 06-42428824 / erwin_kooistra@hotmail.com
Thom Krol: 06-44028495 / tkrol@hamstermieden.nl




Altijd al  meer willen weten over de weidevogels en alles wat daar mee gepaard gaat in onze omgeving?

Op vrijdag  19 mei a.s. willen wij voor de liefhebbers een weidevogel excursie organiseren.

Waar? Locatie is op It Oast 16, tijdstip 20:00 uur.

Deelname is GRATIS, koffie en versnapering tegen een kleine vergoeding.

Informatie: Wilco den Hartogh

tel : 06-57 99 17 92 ( appen mag ook )
of mailen naar denhartogh61@gmail.com







AMERIKAANSE FIETSTOCHT 28 MEI 2023


Net als vorig jaar willen we de komende zomer weer een paar keer een fietstocht organiseren. We willen dan gaan fietsen in een heel andere omgeving dan Surhuizum.

Het zal een fietstocht zijn van ongeveer 30 km. Iedereen neemt zij eigen natje en droogje mee.
We vertrekken met de auto om 13.00 uur vanaf de “Doarpstsjerke”.
Mensen die geen vervoer voor hun fiets hebben kunnen dit aangeven, zodat we hier een oplossing voor kunnen regelen. Geef dit dan even door aan ons.

Zijn er vragen bel dan gerust (0512) 351542.

Groet Siep Folkerts

Fan de dûmny
Op de valreep
Zo op de valreep van mijn zwangerschapsverlof (per 1 mei) kan ik jullie ook via deze weg gelukkig nog groeten. Het voelt raar om het werk los te moeten laten, om straks niet op de hoogte te zijn van het reilen en zeilen van de gemeente en de kerkenraad en van hoe het met jullie persoonlijk gaat in de dingen die er momenteel spelen. Gelukkig weet ik dat jullie naar elkáár omzien, en dat ik de gemeente ook kan toevertrouwen aan de zorg van God. Jullie blijven natuurlijk meegaan in mijn gebed.

Tegelijk, hoe gek ook om het werk voor even los te laten: mijn lijf is er onderhand wel aan toe en ook het huis roept om aandacht. Het wordt tijd om alles klaar maken voor de komst van de kleine. Als alles goed mag gaan hoop ik in september weer aan het werk te kunnen. Maar in de tussentijd zullen jullie ongetwijfeld (via via) wel van me horen.

Ondersteuning pastoraat door ds. Beintema
We zijn heel blij dat ds. Piet Beintema heeft aangegeven de gemeente te willen ondersteunen de komende maanden waar het gaat om het (crisis)pastoraat. Hij zal van 1 mei – 1 september een deel van het bezoekwerk oppakken en waar nodig (en mogelijk) ook bijstaan wanneer er onverwachte zaken zich aandienen, bijvoorbeeld rond ziekte of overlijden.
Zijn telefoonnummer is 06-83 83 63 13. Hij zal de komende maanden in contact staan met Marianna Postma en Erwin Kooistra voor onderling pastoraal overleg, dus ook via hen kunt u/kun jij vragen om contact. Zo hopen we als gemeente en kerkenraad de ‘herderlijke zorg’ ook in de maanden van mijn afwezigheid zo goed mogelijk te kunnen borgen. We wensen ds. Beintema veel zegen en een goede tijd in de gemeente!

Korte en lange termijn kerkenraad
Zoals ook elders wel te lezen is en jullie allemaal zullen begrijpen, blijft de situatie van de kerkenraad kwetsbaar, met name zodra er iemand wat langer uitvalt door bijvoorbeeld ziekte. Gelukkig hebben we voor de komende maanden dankzij Hieke Hansma en Sietie Dijkstra een korte termijn oplossing kunnen vinden, maar voor de langere termijn merken we dat slechts vier gemeenteleden in de kerkenraad te weinig is. Het spanningsveld is altijd, dat mensen al veel doen ook in werkgroepen of op een andere manier. Iemand vragen voor nóg een taak is niet makkelijk. En het kleine groepje kerkenraad dat er is, heeft vast ook niet alle namen/kerkleden in beeld en denkt dan toch vaak aan dezelfde personen (die al eens benaderd zijn).
Kortom, ook van mij hier nog eens een dringende oproep aan iederéén: wie wil de kerkenraad komen versterken? De eerste prioriteit is vooral iemand vinden voor het scribaat (de mail, de agenda, de notulen, de post) en daarnaast een extra ouderling (m.n. bezoekwerk: samen met het pastoraal team aandacht voor het wel & wee van de gemeenteleden waarborgen).
Neem de komende weken eens de tijd om voor jezelf na te gaan:
1. Waar je eventuele aarzeling zit om een dergelijke taak op te pakken
2. En of die aarzeling ook terecht is (er bestaan vaak gedachten over termijn en taken die niet of niet meer van toepassing zijn)
Ga er over in gesprek met je gezin, met mede-gemeenteleden en evt. een kerkenraadslid. Ga er over in gebed.

Als we elkaar steeds kunnen afwisselen houden we een gezonde kerkenraad, en die is nu eenmaal nodig om met elkaar de prachtige, betrokken, creatieve en levende gemeenschap te kunnen zijn die we op dit moment zijn in Augustinusga.
Kortom: dit is een hartenkreet – ook met het welzijn van de huidige kerkenraadsleden in gedachten. Laat van je horen!

Groet
Genoeg geschreven dacht ik zo. Rest mij nog u en jullie allen veel zegen te wensen de komende maanden. Als het allemaal goed mag gaan ben ik vanaf 10 september weer aan het werk en ik verheug me erop elkaar dan weer te ontmoeten.

Ga met God en Hij zal met je zijn 
tot wij weer elkaar ontmoeten
in Zijn naam elkaar begroeten
Ga met God en Hij zal met je zijn.

Oant sjen! Ds. Inge


bij de diensten





Zondag 7 mei: Gezinsdienst met het thema: ‘Vrijheid’
Een gezellige informele kerkdienst voor jong en oud met liederen, spel, gesprek en zingeving. Dit keer over het thema: ‘Vrijheid’. Met Bevrijdingsdag staan we in Nederland allemaal stil bij de vrijheid en wat vrijheid voor ons betekent. Tijdens deze gezinsdienst gaan we daar mee verder en ontdekken we samen over de Bijbelse betekenis van vrijheid.
Deze dienst is onder leiding van Erwin Kooistra en met muzikale begeleiding van Bert Spijkerman.


Wanneer: zondag 7 mei
Plaats: It Gebou
Tijd: inloop vanaf 9.30 uur met koffie, thee, ranja en wat lekkers. We beginnen om 10.00 uur tot ongeveer 11.00 uur












Zondag 14 mei: Tentdienst met de band Lifenote. Het thema is: ‘met open armen’.
Aan het einde van de feestweek 1000 jier Stynsgea houden wij een feestelijke tentdienst met de band Lifenote. Een professionele band met zangers en muzikanten van het conservatorium.


Tijdens deze dienst hebben we een diversiteit aan liederen die we mogen meezingen. Tussendoor zal er een korte overdenking worden gehouden door Erwin Kooistra, die in deze dienst zal voorgaan. Voor de kinderen hebben we kleurplaten klaarliggen.


Iedereen is van harte welkom!


Wanneer: zondag 14 mei
Plaats: de feesttent in de Bosk
Tijd: we beginnen om 13.30 uur




Lied op verzoek
Is er een lied uit het liedboek, andere bundel of van you tube wat u graag eens zou willen zingen in de kerk?


Geef het dan door via onderstaand e-mail adres:
pvaugkerk@hotmail.com

Dan kunnen wij het een keer inplannen in een dienst.

Alvast hartelijk bedankt!

Namens de werkgroep vieren,
Anneke Zwart

van de kerkenraad

Kerkenraadsvergadering van 18 april 2023
Deze kerkenraadsvergadering is anders dan anders. Pieter Nicolai is door ziekte afwezig en het is Inges laatste kerkenraadsvergadering voordat zij met zwangerschapsverlof gaat. Als gemeente weten we dat onze kerkenraad erg kwetsbaar is, en nu dit. We zijn dan ook erg dankbaar dat we tijdelijke versterking hebben gekregen om de kerkenraad in deze overbruggingsperiode (van mei tot september) te versterken. Dankbaar zijn we voor de bijstand van Hieke en Sietie.
De vergadering wordt voorgezeten door ds. Inge en Erwin verzorgt de opening. We doen een rondje waarbij iedereen de gelegenheid krijgt om te reageren op de vraag ‘hoe zit je hier?’. Tijdens dit rondje wordt de dankbaarheid uitgesproken. Bijzonder is het: in alle kwetsbaarheid van onze gemeente en kerkenraad komt het tóch weer goed: God voorziet.
Een ander punt is dat de voorgangers van het samenwerkingsverband in overleg met de voorzitters hebben besloten om aan het einde van het jaar met de verschillende preekvoorzieners om tafel te gaan zitten om het hen makkelijker te maken het preekrooster met de samenwerkende voorgangers rond te krijgen. In september zullen de voorgangers en voorzitters elkaar weer ontmoeten.
In verband met de extra kwetsbaarheid van de gemeente en de bijgekomen bezoekjes heeft de werkgroep ‘omzien naar elkaar’ besloten dat er tóch extra versterking moet komen tijdens het verlof van ds. Inge. We zijn blij u te kunnen meedelen dat ds. Piet Beintema bereid is gevonden de werkgroep met een aantal bezoekjes te helpen en zo te ontlasten. Van mei tot september zal hij ons hierin bijstaan.
Tijdens de terugblik op de diensten kijken we met tevredenheid terug op de Paascyclus. Waardevol om zo heel bewust stil te staan bij de weg die Jezus voor ons gegaan is. Voor herhaling vatbaar!
Als vooruitzicht mogen we kijken naar de gezinsdienst van 7 mei om 10 uur in het Gebou. Het thema zal zijn: vrijheid. We noemen het steeds een ‘gezinsdienst’ maar het is geschikt voor jong én oud. Voelt u zich dus ook van harte welkom. Het voornemen is ook de naam per september te veranderen in ‘ontmoetingsdienst’. Ook zullen we aan de inhoud blijven sleutelen om het aantrekkelijk, leuk én met diepgang te houden. Op 14 mei, op Moederdag, wordt de feestweek afgesloten met onze feestelijke tentdienst waarbij de band Lifenote de muzikale begeleiding zal verlenen. We hopen dat u allemaal komt en neem gerust iemand mee. Het belooft een mooie dienst te worden!
De kerkenraad heeft ook besloten een WhatsAppgroep aan te maken, zodat we makkelijker kunnen communiceren. De volgende dag werd hier meteen al effectief gebruik van gemaakt. Fijn.
De volgende kerkenraadsvergadering zal plaatsvinden op 23 mei om 19.45 uur in het Tsjerkegebou.
Tijdens het verlof van ds. Inge en de afwezigheid van Pieter zal Erwin de stukjes in het Tsjerkefinster ‘Namens de kerkenraad’ en ‘Lief en leed’ overnemen.
Tot slot nog het bericht uit het college van beheer (met instemming van de kerkenraad) dat ik vanaf heden een vast contract hebt gekregen bij de Protestantse gemeente Augustinusga. Iets waar ik erg dankbaar voor ben en ik zet mij dan ook van harte voor u in.
Namens de kerkenraad,
Erwin Kooistra

diaconie
Geachte lezers van ons kerkblad ”Tsjerkefinster”


Elk jaar ontvangt u elf keer het kerkblad “Tsjerkefinster” Het kerkblad geeft ons informatie over activiteiten en nieuws inzake lief en leed van de gemeente. Voor het produceren en verspreiden van het kerkblad worden uiteraard kosten gemaakt.

Wij vragen u daarom om een bijdrage over te maken om ervoor te zorgen dat het Tsjerkefinster kostendekkend gedrukt kan worden.


Elk bedrag is welkom, richtlijn is € 10,00. U kunt het bedrag overmaken op bankrekeningnummer NL91RABO0304250848 t.n.v. PKN Kerk Augustinusga met de vermelding “bijdrage Kerkblad”


Alvast bedankt voor uw bijdrage
namens de Kerkrentmeesters Protestantse Gemeente Augustinusga

Jeugdwerk Augustinusga

Tienerclub en Club 7/8
Lijkt het jou leuk om samen met mij club te geven of een nieuwe clubgroep te starten? Versterking is meer dan welkom! Laat het mij dan eventjes weten. Deze maand is de feestweek, hemelvaartsweekend en pinksteren. We hopen dan ook samen naar leuke evenementen te gaan in de buurt zoals Strandheemfestival! En langzamerhand maken we ons klaar voor het clubkamp dat, naar planning, in juni zal plaatsvinden!
Elke twee weken in het winterseizoen komen we samen om bij te kletsen, te leren over Jezus en natuurlijk ontzettend veel plezier te maken!

De volgende bijeenkomsten zijn op:
  • 30 april 19.00 uur in het Tsjerkegebou (Tienerclub)
  • 16 mei 14.30 uur in het Jeugdhonk (Club 7/8)
  • 30 mei 14.30 uur in het Jeugdhonk (Club 7/8)
In verband met de feestweek en feestdagen is nog niet bekend wanneer de volgende clubavond zal zijn.

Benieuwd naar het jeugdwerk, heb je vragen of opmerkingen? Bel/app: 06-42428824 of mail: erwin_kooistra@hotmail.com. Ik hoor het graag!

Namens het jeugdwerk,
Erwin Kooistra


 
terug
 
 
 

Inloggen

Augstinisttjerke
datum en tijdstip 21-12-2025 om 11.00
meer details

 
Blijf op de hoogte

meer
 
Besloten gedeelte




  meer
 
Classis Fryslân, gemeente zijn kun je niet in je eentje.
meer
 
Contact gegevens

Adressen en telefoonnummers
 
 
Huur de kerk of 't Gebou


     
huur de kerk 0512-352425 (overdag) 0512-352353 (s'avonds)
huur het gebouw 06-53665098 Joop de Vries, beheerder
 
Like PKN Augustinusga

 op facebook!
 
 
Privacyverklaring

  meer
 
Filmpje Tsjerkepaad

 
 
  Protestantsekerk.net is een samenwerking tussen de dienstenorganisatie van de Protestantse Kerk in Nederland en Human Content Mediaproducties B.V.