PKN
Protestantse gemeente Augustinusga
 
Juni 2026 Tsjerkefinster Juni 2026 Tsjerkefinster

overdenking

D e Geest van de Zomer:
Ruimte voor Verwondering
De maand juni voelt vaak als een diepe inademing. De natuur staat in volle glorie, de dagen zijn op hun langst en de grens tussen binnen en buiten vervaagt. In de kerkelijke kalender laten we het Pinksterfeest net achter ons en trekken we de ‘feestloze’ tijd van het jaar in. Maar laat die term u niet misleiden: het is juist de tijd van groei, rijping en reflectie, waarin we ons mogen verheugen over onze Schepper.
 

Algemeen

Stilstaan bij het Licht
In juni bereiken we de zonnewende. Het licht is nu het meest aanwezig, bijna tastbaar. In de Bijbel is licht vaak een synoniem voor Gods nabijheid. "Uw woord is een lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad," zegt de Psalmist. In de drukte van het naderende einde van het schooljaar of het afronden van werk voor de vakantie, vergeten we weleens om simpelweg in dat licht te gaan staan.
De zomer nodigt ons uit tot een ander tempo. De natuur haast zich niet, en toch komt alles tot bloei. Misschien is dat wel de belangrijkste les voor deze maand: vertrouwen dat het groeiproces doorgaat, ook als wij even stilzitten.

De Geest waait door de Tuin
Na Pinksteren hebben we de belofte van de Heilige Geest meegekregen. Die Geest wordt vaak vergeleken met de wind: je ziet hem niet, maar je ziet wel wat hij teweegbrengt. In juni zien we dat overal om ons heen. De ritselende bladeren, de geur van pas gemaaid gras en de levendigheid in de straten.

Het is een prachtig moment om onszelf de vraag te stellen: Waar voel ik de wind van de Geest in mijn eigen leven? Soms zit dat in een onverwacht goed gesprek op een tuinfeest, in de rust van een vroege ochtendwandeling, of in de verwondering over de schoonheid van de schepping die nu op haar hoogtepunt is.

Ruimte voor Ontmoeting
Juni is ook de maand waarin we elkaar vaker buiten de muren van de kerk opzoeken. De drempels zijn lager, de harten vaak wat opener door de zon op ons gezicht. Laten we die ruimte benutten. Laten we niet alleen kijken naar wat er nog ‘moet’ voor de zomerstop, maar vooral naar wie er naast ons loopt.

Ik wens u een juni-maand toe vol verrassende ontmoetingen en stille momenten van dankbaarheid. Dat het overvloedige licht van deze dagen een weerspiegeling mag zijn van het Licht dat in ieder van ons woont.

Een gezegende en zonnige maand gewenst!
ds. Johan van der Sleen
 

Minsken fan ‘e wei Nieuwsbrief van de classis, Jaargang 2026, Nr 3

Minsken fan ‘e wei
Nieuwsbrief van de classis


Houd de geboden
die ik u vandaag opleg
steeds in gedachten.
Prent ze uw kinderen in
en spreek er steeds over,
thuis en onderweg,
als u naar bed gaat
en als u opstaat.’
(Deuteronomium 6:6-7, NBV21)

Het verhaal gaat door
Moet dat echt?’, dacht ik vaak bij het horen van de woorden hierboven. Moet ik er steeds over beginnen? ‘Voor alles is een tijd’, zegt de Prediker, en dat mogen we hier vast ook wel op toepassen. Maar we kunnen niet zwijgen: het verhaal gaat alleen maar verder als we de tijd nemen ons uit te spreken en naar anderen te luisteren. In de kerk geven we elkaar de gelegenheid om daar de tijd voor te nemen. Dat doen we in eigen gemeente, en zo nu en dan ook met alle gemeenten bij elkaar. Komende maanden in elk geval drie keer: één keer voor opvoeders, kindernevendienstleiders, clubleiders, catecheten, jeugdouderlingen en predikanten. Eén keer voor theologen. En één keer voor elk die geestelijke warmte zoekt. Maak uw keus!

28 mei: ‘Op verhaal komen’
Vorig jaar zijn we ermee begonnen en het is nu al een traditie: de inspiratieavond voor het jeugdwerk. We doen dat samen met Roetz, zij zijn erg goed in jeugdwerk en ook heel ervaren in het organiseren van events. Je zult dan ook merken dat je je op deze avond geen moment zult vervelen: het loopt als een trein.
Om stipt half zeven beginnen we met een warme maaltijd, waar je elkaar kunt leren kennen: waar kom jij vandaan en wat doe je in het jeugdwerk? Na een vlotte opening om zeven uur volgen dan twee workshoprondes met een ruime keus om op verhaal te komen:
1) ‘Echt luisteren’, waar Miriam Bierhaus je leert wat echt luisteren met je doet. Het is een interactieve workshop met praktijkvoorbeelden en oefeningen.
2) ‘In gesprek door middel van spel’, waar Tim van der Woude je leert hoe je spellen bewust inzet met een doel, hoe je gesprekken begeleidt en hoe je een veilige sfeer creëert waarin iedereen zich durft uit te spreken. Tim was er vorig jaar ook bij en weet echt alles van spellen: een aanrader!
3) ‘Voorlezen en vertellen’, waar Bea Hermans je leert los te komen van het papier, de spanning op te bouwen, je stem en lichaamstaal te gebruiken en nog veel meer. Een vergeten ambacht opnieuw ontdekt!
4) ‘Land van verwondering’, waar Liesbeth Winters je leert om met behulp van eenvoudige attributen een verhaal tot leven te brengen, te bespreken met kinderen en creatief te verwerken. Het is geïnspireerd op de methodieken van Godly Play (bekend van vorig jaar) en Kindertheologie.
5) ‘Het lastige verhaal’ is een mooie workshop over gewone menselijke verhalen die soms toch ‘lastig’ zijn om te bespreken. Laat je verrassen hoe dat toch kan.
6) ‘Bijbelverhalen delen in het jeugdwerk’, waar Sjoukje Bosgraaf je laat zien hoe bijbelverhalen meer kunnen worden dan alleen een mooi verhaal. En dat niet alleen voor kinderen, maar ook voor tieners.
We zijn weer te gast in Trinitas, Coehoorn van Scheltingaweg 1, Heerenveen, op tien minuten loopafstand van het station. Wie meer wil weten of zich aan wil melden kan terecht bij Dorette van Houten (d.vanhouten@planet.nl). Of zoek op de website van Roetz Nederland op ‘Impactmakers’:
roetznederland.nl/evenement/impactmakers-2/

3 juni: ‘Tussen macht en gezag’
Nog geen week na de inspiratieavond voor het jeugdwerk zijn we weer te gast in Trinitas, maar nu een hele dag om op de trage vragen van de theologie te kauwen. Macht en gezag: het thema wordt met de dag actueler. Met de individualisering, de opkomst van het populisme, het afkalvend gezag van kerk, wetenschap en journalistiek en de steeds grotere moeite die we hebben met het onderscheid tussen feit en fictie, is het goed om de zaken eens rustig op een rij te zetten. Journalist en ethicus Dick Schinkelshoek heeft zich verdiept in leven en werk van Alfred Dedo Müller, een theoloog uit de jaren ’30, en zal daarover spreken onder de titel: ‘Vroom en fout – Wat kan de kerk van vandaag leren van een theoloog die meebewoog met het nazisme’. Dit soort verhalen wordt in deze tijd steeds meer confronterend voor ons. Oudtestamenticus Marjo Korpel neemt ons mee naar ‘Gezag en leiderschap’ in de Bijbel. Ze doet dat aan de hand van het beeld van de herder. Dat beeld wordt juist in de kerk veel gebruikt. Maar wat betekende het in het oude Nabije Oosten? En wat zegt het over meer algemeen leiderschap? Het systematisch theologische deel tenslotte neemt Kees van der Kooi voor zijn rekening met een inleiding over ‘Macht en gezag’. Kees zal bij de meesten van ons bekend zijn van zijn dikke ‘Van der Kooi & Van den Brink’, maar hij heeft meer noten op zijn zang. We nemen er alle tijd voor: om tien uur ’s morgens is de ontvangst en om half vijf middags begint de nazit met een hapje en een drankje. Wie zich nog niet heeft aangemeld, kan van mij de link krijgen om dat alsnog te doen.

13 juni: De brandstof van het geloof
Nu de benzineprijzen de pan uit stijgen lijkt deze brandstof voor het geloof spotgoedkoop: 15 euro voor een hele dag, inclusief koffie en lunch. Of is die brandstof in het echt nog goedkoper. Of kan ik beter zeggen: wordt die ons gegeven om niet? Het thema is in elk geval hoe we van het wekelijks geloof van hout, steen en beamerlicht kunnen komen tot het vuur dat binnen in je brandt, dat je verwarmt, verlicht en vernieuwt.
De Protestantse gemeenten te Appelscha, Donkerbroek en Oosterwolde zijn al maanden bezig met de voorbereiding van dit symposium. Ze hebben het groots aangepakt en hebben twee theologen van formaat voor zich weten te strikken. Stefan Paas heeft een lange rij publicaties op zijn naam staan. Op dit moment ben ik bezig in zijn ‘Vrede op aarde’ en wordt daarbij getroffen door de eerlijkheid waarover hij ook over zijn eigen geloofsweg schrijft. Dat belooft veel voor zijn inleiding deze dag. De tweede spreker is René de Reuver. Hij was negen jaar lang het gezicht van onze kerk als scriba van de synode. Hij is een echte verbinder, maar ook één die zich intensief bezig heeft gehouden met de toekomst van onze kerk. En dat is niet alleen een kwestie van plannen maken, maar ook van wachten. Dat laatste doet iets met je. Samen vormen ze een mooi geheel, waarbij ondergetekende vooral het gesprek met de zaal in goede banen mag leiden.
Ik kijk ernaar uit! En nog even, voor alle duidelijkheid: deze bijeenkomst is echt voor iedereen, niet alleen voor hele en halve theologen.
We zijn vanaf 9.30 uur welkom in Het Anker, Jan Frankensingel 30 in Oosterwolde. En het programma duurt tot ongeveer 15.00 uur.
Aanmelden kan via de website van Oosterwolde: www.pkn-oosterwolde.nl/symposium/

Het verhaal gaat verder
Het leuke van dit soort bijeenkomsten is, dat je thuis iets te vertellen hebt. Dat lastige gesprek ‘thuis en onderweg, als u naar bed gaat en als u opstaat’, wordt een stuk eenvoudiger als er een kapstok met een haakje is om het aan op te hangen. De drie uitjes hierboven lenen zich daar graag voor.
Inspirerende Pinksterdagen!
Met hartelijke groet,

ds. Riemer Praamsma, uw classispredikant
(06-58013225 | r.praamsma@protestantsekerk.nl)




Missionair Spreekuur
Zien we jou tijdens het ‘Missionair Spreekuur’?
Ben je betrokken bij missionair werk of wil je dat (meer) worden? Dan ben je van harte welkom bij het missionair spreekuur, een nieuw initiatief van de IZB!
Tijdens dit online spreekuur kun je snel en vrijblijvend aansluiten en je vragen stellen over alles wat met missie te maken heeft. Of je nu op zoek bent naar praktische handvatten, inhoudelijke verdieping of gewoon even wilt sparren – we denken graag met je mee.
De eerste twee sessies vinden plaats op 11 mei en 8 juni. We ontmoeten elkaar via Teams, waar je tussen 19.30 en 20.30 uur op elk moment kunt aanhaken.
Bij elke sessie zijn twee IZB-experts aanwezig om vragen te beantwoorden. Je kunt ervoor kiezen om je vraag in een aparte breakout room te stellen, of in een open setting waarbij anderen meeluisteren.
Deelname is gratis.
Meer info en link:
izb.nl/missionairspreekuur

Haak aan en laat je vragen horen!




Sprank
Sprank is een christelijke zorgorganisatie die zorg en onder-steuning biedt aan mensen met een verstandelijke beperking.
Op dit moment bouwen we aan een nieuwe woonlocatie in Drachten.
De woonlocatie krijgt drie verdiepingen met elk 8 appartementen en is geschikt voor 24 bewoners.
Bewoners hebben een eigen appartement met douche/toilet in eigen badkamer.
Elke verdieping heeft een gezamenlijke woon- en groepsruimte met een gezamenlijke buitenruimte/balkon en een gezamenlijke keuken.
Ben je benieuwd of deze woonlocatie in Drachten bij jou of iemand uit je omgeving past?
Neem gerust contact met ons op voor meer informatie.
Je kunt terecht op onze website: www.stichtingsprank.nl en je kunt ons mailen via info@stichtingsprank.nl of bellen naar
088-0070700.


Hulptransport Surhuizum

Woensdag 13 april is er weer een hulptransport vanaf Doarpsstrjitte 34 vertrokken naar Kiyv en Charkiv. Ook gaan wij deze keer materialen brengen naar een weeshuis 100 km vanaf de frontlinie. Het was een lange dag, begonnen met inladen in Drachten, allerlei materialen voor het ziekenhuis in Kiyv, zoals hoog/laagbedden, rolstoelen, postoelen ed. Toen naar Surhuizum. Daar 400 dozen ingeladen, veel babyspullen voor weeshuis. En niet alleen babykleding, maar alles wat je nodig hebt voor kleine baby’s en kinderen. Ook ruim 30 dozen medisch materiaal mochten wij laden.
Ook zijn er spullen ingeladen voor gaarkeuken en hub.
Zoveel inbreng, de oorlog duurt al ruim 4 jaar. En elke keer lukt het weer om de vrachtauto te laden.
Nadat alle documentatie in orde was en geprint, kon de chauffeur 18.00 uur vertrekken.




Lieve mensen, bedankt voor alle hulp, in welke vorm ook. Voor inbreng goederen, financiële hulp, laden hulptransport, de arm om je schouder die je soms even nodig hebt. Zo dankbaar voor elke vorm van hulp.

De paaskaars van de Doarpstsjerke van Surhuizum gaat naar een kerk in Donetsk. Er is brief bijgevoegd in Oekraïnse taal. Daarin is verwoord wat het licht in onze kerk betekent en dat wij zondags bidden voor Oekraïne, dat wij altijd bidden voor vrede in de hele wereld. Wij voelen ons met hen verbonden. De brandende kaars voelt als verbinding.

Wees als een licht
Dat in stilte door de nacht gaat
En op zijn weg
De gedoofde sterren weer aansteekt.

Lieve dankbare groet van
Ieneke de Vries, Surhuizum
 

Gemeentenieuws - Augustinusga

.Fan de dûmny
Wat mochten we een mooie tentdienst beleven met elkaar, ik ben nog stil van de bijdrage van Gospelkoor New Creation uit Joure. Niet vaak heb ik een koor zó strak, zó professioneel en tegelijk met zóveel passie en plezier zien en horen zingen. Hopelijk heeft het velen geraakt en is het vlammetje van Pinksteren alvast wat aangewakkerd!
In de week die volgende was ik helaas in beslag genomen door ziekte en mantelzorg in onze familie en dat betekent dat de bezoekjes en telefoontjes die ik had willen doen wat vertraagd zijn. Ik probeer de draad inmiddels zoveel mogelijk weer op te pakken, mocht ik in alle onrust iets vergeten zijn: heel fijn als jullie me helpen herinneren of even zelf aan de bel trekken voor een afspraak!
Hartelijke groet,
Ds. Inge
0648829885 / dsingelandman@gmail.com

bij de diensten
Ontmoetingsdienst 31 mei: ‘Het vuur doorgeven’
Op zondagochtend 31 mei is er weer een ontmoetingsdienst om 10 uur in het Tsjerkegebou! Ontmoeting, gastvrijheid en inhoud staan hier centraal. We hopen elkaar daar te ontmoeten. Het thema is: ‘Het vuur doorgeven

In de maand mei was er al van alles te beleven; na Hemelvaart volgt nu Pinksteren. Misschien is het juist ook een mooie kans om iets door te geven. Want het stopt niet bij Pinksteren – het verhaal gaat verder!


Wat heb jij ontvangen dat je wilt delen? En hoe geef je dat eigenlijk door? Er is zoveel om uit te delen, en daarin mogen we groeien en oefenen. Laat je verrassen tijdens deze ontmoetingsdienst.

Een prachtige dienst voor jong en oud. We hopen dat u/jij erbij bent.




Wanneer: zondag 31 mei
Plaats: Tsjerkegebou
Tijd: Inloop vanaf 9.30 uur;
koffie, thee, ranja en wat

lekkers staat klaar!
We beginnen om 10.00 uur.




Namens het ontmoetingsdienstteam,
Erwin Kooistra

Ontmoetingsdienst met Kinderkoor Bernelof 2.0!
Op 21 juni met het thema: ‘In Zijn rust’

Op zondagochtend 21 juni hebben we weer een ontmoetingsdienst, en wel een heel bijzondere! Kinderkoor Bernelof 2.0 uit Drogeham komt deze dienst liederen zingen, voor en met ons. Deze bijzondere dienst wordt gehouden in de Augustinitsjerke. Dat wordt een feest!

Ontmoeting, gastvrijheid en inhoud staan hier centraal. Daarom ontmoeten we elkaar om 9.30 uur met koffie, thee ranja en wat lekkers. Om 10 uur begint de dienst. We hopen elkaar daar te ontmoeten. Het thema is: ‘In Zijn rust

Als je het hele jaar naar school bent geweest, examens moest maken of hard hebt gewerkt, dan kun je ontzettend uitkijken naar de zomer. En dan voordat de zomervakantie! Eindelijk tijd om goed uit te rusten. Maar hoe doe je dat eigenlijk, góed uitrusten? Wat maakt je zo moe en wat geeft jou nieuwe energie? We gaan het in deze dienst samen ontdekken!

Een prachtige dienst voor jong en oud. We hopen dat u/jij erbij bent. Koffie en lekkers staat klaar!

Wanneer: zondag 21 juni
Plaats: Augustinitsjerke
Tijd: inloop vanaf 9.30 uur met koffie, thee, ranja en \ wat lekkers. We beginnen om 10.00 uur.

Namens het ontmoetingsdienstteam,
Erwin Kooistra

van de kerkenraad
Deze keer een klein verslagje van de kerkrentmeesters-vergadering van 29 april om 19.45 uur in het Tsjerke-gebouw, dit omdat de kerkenraadsvergadering is uitgesteld naar 19 mei.
De voorzitter opent met gebed en heet iedereen van harte welkom. In het bijzonder onze nieuwe kerkrentmeester Jan Spoelstra. Hij is als druk bezig geweest om een vervangende organist te vinden voor Marianne en heeft dit al bijna rond. Bij de dienst van 3 mei met Janneke Bekhof is hij ook al ouderling van dienst geweest.
Dan volgen de notulen: Wibbe meldt dat de jaarlijkse schoonmaakbeurt rondom het gebouw heeft plaatsgevonden.
De nieuwe ledenadministrateur wordt Jippe van der Meer.
Aktielijst: De paden rondom de kerk worden groen, we zullen Geert vragen om dit aan te pakken met de spuit.
Ingekomen stukken: er is een brief van Liander gekomen over een gasleiding die door het land loopt in Langezwaag. Hier hebben zij het recht van opstal en willen dit bevestigen omdat wij de nieuwe eigenaar zijn.
Restauratiecommissie: Wibbe en Jan zullen op zoek naar een voeger, dit is het laatste deel van het restauratieplan dat dit jaar afloopt. Wij hebben inmiddels 20000 euro geïnvesteerd en hebben nog 5000 euro ruimte tot 25000 euro, waarvan we inmiddels 60%, dit is 15000 euro van terug kregen. Dit wordt in 5 jaar betaald als subsidie voor restauratie. Het nieuwe plan van 2027 tot 2032 is ook al klaar en komt ongeveer op 25.000 euro.

Materiële zaken: de geluidsinstallatie in de kerk is zo goed als klaar en loopt goed. De lampen in de kerk zijn ook aan vervanging toe, dit heeft nu de aandacht.
De website is ook aan vervanging toe, Theo Baas zal gevraagd worden hiernaar te kijken.
Zoals je ziet is er heel wat te bespreken en hierdoor krijgen jullie hier ook een idee van.
Namens de kerkrentmeesters,
Pieter Nicolai

diaconie
Collecte juni

Oeganda
Goed boeren in een lastig klimaat

Door klimaatverandering valt regen in Noord-Oeganda steeds grilliger. Dit is lastig voor goede landbouw; soms is het te droog dan weer te nat.


De Anglicaanse Kerk van Oeganda leert 1200 boeren en boerinnen om voedsel te verbouwen met snel kiemend zaad en droogtebestendige gewassen. Ze leren bijen houden,vormen coöperaties en bewaren hun oogst beter.

Via spaargroepen kunnen ze investeren om hun productie te verhogen. Ze maken energiezuinige ovens en planten bomen om erosie te voorkomen. Dat is goed voor mens en natuur.

Training tot uitvaartleider 
Namens de scriba van PKN Surhuisterveen het volgende bericht: 
Zijn er in Ring Buwekleaster gemeenteleden die de training tot ‘uitvaartleider’ van de Protestantse Kerk Nederland willen volgen? In deze training leer je alle aspecten om een uitvaart te kunnen leiden vanuit de kerkelijke gemeente (ter ondersteuning van de predikant en/of kerkelijk werker).
In Surhuisterveen is er nu één persoon die dit graag wil doen, maar in de regio wordt de training niet gegeven. Als we meer aanmeldingen hebben kunnen we het hier in de buurt organiseren.
 
Indien u/jij belangstelling hebt, kan dit worden doorgegeven aan de eigen kerkenraad, dan wordt verder contact gelegd.
 
Meer info zie de website van de PKN (https://protestantsekerk.nl/training/leiden-van-uitvaartdiensten-door-gemeenteleden/)
 
 
terug
 
 
 

Inloggen

Tsjerkegebouw
datum en tijdstip 05-07-2026 om 11.00
meer details

 
Blijf op de hoogte

meer
 
Besloten gedeelte




  meer
 
Classis Fryslân, gemeente zijn kun je niet in je eentje.
meer
 
Contact gegevens

Adressen en telefoonnummers
 
 
Huur de kerk of 't Gebou


     
huur de kerk 0512-352425 (overdag) 0512-352353 (s'avonds)
huur het gebouw 06-53665098 Joop de Vries, beheerder
 
Like PKN Augustinusga

 op facebook!
 
 
Privacyverklaring

  meer
 
Filmpje Tsjerkepaad

 
 
  Protestantsekerk.net is een samenwerking tussen de dienstenorganisatie van de Protestantse Kerk in Nederland en Human Content Mediaproducties B.V.